2021 októberben egész napos látogatást tettünk Szentendrén. A program több fejezetből állt:

Először egy szenzációs városnézésre mentünk, amelynél az idegenvezetőnk Benkovits György festőművész, szentendrei lokálpatrióta volt.

 Benkovits György nem tartja magát művésznek, hanem nyugdíjas amatőr, autodidakta vízfestőnek, a technikát is az internetről tanulta. De mi azért tudunk már valamit a művészi kvalitásairól, hiszen a nagy kovidkaranténban 2021 május 27.-én egy videokonferencia erejéig a vendéglátónk volt. Akkor derült ki róla, hogy nagyon szereti Szentendrét, már több mint 4.000 oldalnyi anyagot gyűjtött össze a városról.

 Kiváló előadóképességekkel rendelkezik, és gyakran tart idegenvezetést Szentendrén. Nem csalódtunk. Minden háznak ismeri a történetét, de azt is tudja, mi ebből a valóság, és mi az ami csak anekdota. Mi azért nem először jártunk Szentendrén, többen éveken keresztül dolgoztunk, laktunk itt, ennek ellenére szinte minden új volt, amit elmondott. A város több évszázados története, a házak és az egykor benne lakók múltja, a falakon lévő emléktáblák megelevenedtek, és ámulva hallgattuk az egykori magyar, szerb, horvát, dalmát hírességek történetét.

 Séta közben a Főtéren betértünk az ÚjMűhely Galériába. Itt megtekinthettük Baksai József "Bárka" című kiállítását.

   Baksai József munkája

Ezt követően egy szamárhegyi séta következett, ef Zámbó elvarázsolt kastély házával, muzeális értékű Volvójával, és a csodálatos kilátással a Szerb vagy Tobakosok vagy tímárok (mindegyik elnevezést használják) keresztjétől, amellyel soha nem lehet betelni.

Végül a Pirk János múzeumban fejeztük be a sétánkat.

   Pirk János munkája

Egy évvel ezelőtt (2020. október 18-án), a magyar festészet napján nyitották meg, akkor még ideiglenesen a befejezés előtt álló Pirk János Múzeumot.

 A múzeum megvalósítására Szentendre Város Önkormányzata és a Pirk család létrehozta a Pirk János Múzeum Kulturális Szolgáltató Nonprofit Kft.-t,, mely közhasznú szervezetként valósította és valósítja meg céljait. Az Önkormányzat a belvárosi ingatlan használatba adásával, a Pirk család a Pirk János életmű használatba adásával járult hozzá a múzeum létrehozásához. A Pirk család saját erőből és támogatások segítségével felújítással, kibővítéssel és tetőtér kiépítéssel tette múzeum számára alkalmassá a régi épületegyüttest. Az OTP is jelentős összeggel járult hozzá, de további támogatók is kellettek, mert az épület rejtett hibáinak feltárásakor nyilvánvalóvá vált, hogy az épület állapota sokkal rosszabb, mint az előre látható volt.

 A kiállításon Pirk János lánya volt a tárlatvezetőnk. (Pirk Jánosnak öt gyereke volt. Pirk lászló elismert festő, Pirk Ambrus táj- és kertészépítő mérnök a múzeum egyik megálmodójaként, mint a Pirk János Múzeum Nonprofit Kft.első ügyvezető igazgatója tíz éven át teljes odaadással küzdött a múzeum megvalósításáért. A múzeum megnyitását, amelyért oly sokat harcolt és fáradozott, már nem érte meg, 2020-ban 76 éves korában elhunyt.)