November 13-án

Tárlatlátogatás Birkás Ákos festőművész kiállításán a Debrecen-i MODEM-ben

Tárlatvezetőnk maga a művész: Birkás Ákos.

Egész napos kirándulás Debrecenbe!

A tárlat a budapesti Ludwig Múzeumban megrendezett retrospektív kiállítás óta eltelt nyolc év műveiből áll. A mintegy 80 festmény jelentős része először szerepel Magyarországon. A barátság és a szellemi rokonság okán vendégszereplők is feltűnnek a MODEM legnagyobb kiállítóterében: egy holland és osztrák művész mellett Szűcs Attila egy-egy műve kommentálja Birkás nagyrészt társadalmi tematikájú alkotásait.

alt  Birkás Ákos: Tíz guggoló fiatal festőművész, 2012, olaj, vászon

A kiállítás címe egyfelől a hagyományosan erősen misztifikált műtermi munkára való válaszként is olvasható, azaz a mesterségbeli, „céhes” tradícióra, másfelől viszont a festészet művelőjének általános szerepfelfogására.

Mi iránt kell elköteleznie magát a festőnek? Van-e dolga még egyáltalán vagy csak dolgai vannak? Birkás Ákos határozott fordulatokkal teli gazdag művészi pályája – amely a korai fotórealista festményektől a képzőművészeti fotóhasználaton át, az absztrakt festészeten keresztül a figuratív és narratív képekig ível – többféle választ is ad ezekre a kérdésekre, hiszen ez az életmű minden erőteljes váltás dacára mindenekelőtt következetes médiumanalízis; a festészet kutatásának, a művész és az alkotás (ön)elemzésének fontos példája.

A kiállítás három tematikus szekcióra bontva mutatja be a művész állandó dinamikában lévő legutóbbi alkotói periódusát.

  1. A sajtófotókat alapul vevő, majd a kép és szöveg viszonyát boncolgató festmények;
  2. az utóbbi időszak a keresztény ikonográfiát is megidéző művei;
  3. valamint a legfrissebb, a finom festésmóddal is szakítani látszó alkotások alapján Birkás legfőbb kérdései az esztétikum és a politikum összjátékára vonatkoznak egy olyan időszakban, amikor oly sokan minderről vagy nem akarnak tudni, vagy pedig túl hangosan skandálják. A jellegzetes dekorativitásukat sosem tagadó témák és művek pedig végső soron a társas létezés ízlésközösségéhez, az én és Másik problémájához vezetnek, valamint a festészet nyelvének lehetőségeit feszegetik. S ha azt gondolnánk e két tényezőről, hogy egymástól függetlenek, akkor ennek az ellenkezőjéről éppen Birkás mindenféle agressziót nélkülöző, érzékeny és az érzékenységet formáló művészete győzhet meg minket.

A tárlatra – mely Birkás Ákos munkásságában egy új korszak nyitánya is egyben – számos hazai és külföldi magángyűjteményből, galériától érkeznek festmények.


alt   Birkás Ákos: Fehér négyzet, 2009, olaj, vászon

http://www.modemart.hu/?component=nyitolap&id=6281357348 nyomán

Közlekedés vonattal Debrecenbe, a közös jegyvásárlás érdekében ELŐZETES JELENTKEZÉS SZÜKSÉGES!

Jelentkezés Varga Magdinál, vonalas telefonszám: 329-73-84,

mobil telefon: 30/989-15-23

FESTÉSZETET KEDVELŐK KÖRE – a művészeti szépség Klubjaalálkozunk 9:10-kor a Nyugati pályaudvaron a vágányok végénél. Indulás 9:23.

(Érkezés Budapestre fél 9-kor)